Hüdrofoil lohesurfi lauad inimkeeli lihtsalt foilid on ringi liikunud juba pikemat aega ja videost tundub sellega sõitmine super fun tegevus. Kahjuks jääb mulje videodest ja esimeste kogemuste kohta lugedes internetist, et selle õppimine võtab palju aega ja on keeruline. Igastahes oli täpselt selline info mul miskipärast, niiet suhtusin foiliga sõitmisesse pessimistlikult.
Paar nädalat tagasi maandus meie poes esimene foil meie jaoks- Cabrinha Double Agent 145cm, koos 40cm ja 85cm mastidega. Lühidalt siis tegemist surf skate lauaga, millele käib hüdrofoil alla. Mastid võtsime kahe erineva pikkusega, sest lühikese mastiga on alguses kergem õppida. Nagu nüüd aru olen saanud, siis on tehtud väga algaja sõbralik freeride foil Cabrinha poolt.
Esimeseks proovimiseks olin juba ammu mõelnud, et Dirhami sadam on ideaalne koht. Saab mööda kallast ülestuult kõndida, läheb järsku sügavaks ja ongi sügav, ei pea kartma, et kivisse sõidad sadamaalas. Ja muidugi FLÄT 🙂 Tuul oli kuskil 7m/s, puhangud 10m/s, piisavalt, et 12m lohega ja twintipiga 7m hüppeid teha ja trikke harjutada. Suure ohhoo-ga ikkagi peale ei tormanud, kuna kujutasin ette kuidas ma 2h vees ennast solgutan ja vastu uimesi ära peksan. Laur läks siis esimesena peale ja kõrvalt vaadates tundus see kõik lihtne ja ilus, aga eeldasin, et Laur on ikkagi lainelauaga niipalju sõitnud, et tal ilmselt suured eelised. Lõpuks siis panin GoPro ujuvsillale seisma ja võtsin Laurilt foili üle.
Vaatamata sellele, et olin süvendanud endale, et see tegevus saab väga keeruline olema, see seda ei olnud. Hopsti lauale ja minek. Tunne oli mõnus. Foiliga saad ilusasti sõita nii, et laud on koguaeg vees, hoides raskuse esijalal. Nüüd kui hakkad raskust vaikselt tagumisele jalale panema tuleb laud veest välja. Kui paned liiga palju raskust tagumisele jalale tuleb alumine uim veest välja, võtab õhumulli uime alla ja kukud lauaga veepeale tagasi. Sellepärast ongi lühike uim õppimiseks parem, et kui õhumulli alla võtab kukud ainult 40cm mitte 85cm. Ja lõpuks ongi foiliga sõitmine, leidmine selle tasakaalu koha ja seda natukene reguleerides koguaeg. Kui lohe tõmme on tugevam või kiirus kasvab, peab ühtlaselt ka raskust esijalale rohkem panema, sest foil tahab hooga veest välja lennata. Kõike seda on lihtsam alguses teha siledal veel. Nii kui sadamakai tagant välja sõidsin ja esimene laine tuli, tuli kohe uim veest välja. Lainete vahel on parem pika mastiga, sest siis sul on reguleerimisruumi ja aega rohkem.
Triibutama mõlemas suunas sain kohe. Ümberpööramiseks tõin lohe 12ne peale, vajusin vette ja keerasin laua ümber. 10 minutit hiljem sain juba paar puhast sõitu, kus uim enam veest välja ei tulnud. 15 min hiljem pöörasin juba allatuult ümber, ilma et oleks vette kukkunud ja sõidsin towsideis. 20 minutit hiljem mõtlesin, et väga äge oleks nüüd suur mast alla kruvida, seda aga kaasas polnud 🙂 Kukkudes tuleb alati teadlik olla, et uimede ja masti otsa kukkuda ei taha, niiet lihtsam on ennast alati eemale visata ja laua juurde mitte tõmblema jääda.
Julgustan teid kõiki foili proovima, sest see oli tõesti mega kogemus, hõljud vee kohal ja ainukene hääl on tuul, mis viliseb vastu loheliine. GoPro oli kahjuks tühja akuga, niiet ainult esimest 7 minutit filmis. Kvaliteet kehv, kuna ujuvkai oli minust väga kaugel. Igastahes, on seal näha mu esimene triip ja teine paar minutit hiljem.
Tuult!
Madis
No Comments yet!