Skip to main content

KALIPSO VALIMINE

Enda jaoks õige kalipso leiad siis, kui arvestad valiku tegemisel järgnevaga

1. Kus sõitmas käid? Millised on vee ja õhu maksimum- ja miinimum temperatuurid Sinu hooajal? Millal kavatsed sõitmas käia? Kui vara kevadel alustad veehooaega ja kui hilja sügisel lõpetad? Kui suuri temperatuuride kõikumisi sa oma hooaja kestel koged?

2. Kas oled sooja- või külmavereline? Osad sõitjad kannavad susse, kindaid ja kapuutse, samal ajal sõidavad teised ainult kalipsoga. Kui oluline on soojus Sinu jaoks isiklikult?

3. Milline on Su eelarve? See on alati keeruline küsimus. Kõik tahaksid kulutada oma raha esmalt lohe, laua ja trapetsi peale. Sinu kalipso on Sinu kehale kõige lähemal ja mõjutab oluliselt seda, kui kaua saad sõita mugavalt. Eesti tingimustes võiks kalipso praktilistel põhjustel olla 5mm paksune (5/3, 5/4 või 5/4/3), mitteläbistavate (ja parematel mudelitel teibiga üle liimitud) õmblustega (GBS). See tähendab investeeringut vähemalt keskmises hinnaklassis kalipsosse.

4. Loomulikult on oluline suurus. See on absoluutselt kõige olulisem Sinu mugavuse jaoks. Osta kalipso, mis on mõnusalt ümber, aga mitte superkitsas. Kas ulatud varvasteni? Kas käised ja sääred on piisavalt pikad või liiga pikad? Ei ole mugav kui hunnik neopreeni kuskil käte või jalgade juures ripub. Mõned eelistavad jätta kalipso sisse pisut ruumi külmematel päevadel soojendussärkide kasutamiseks. Kui ostad meilt kalipso läbi e-poe ja see ei istu õigesti, siis ära hakka seda kasutama! Saada tagasi ja vahetame selle õige suurusega kalipso vastu.

5. Sussid, kapuuts ja kindad. Kui soovid sõita külma ilmaga, siis vajad neid kõiki. Käed, jalad ja pea on alati esimesed, mis panevad piirid vees olemise ajale. Õigele komplektile võiks planeerida pool kalipso maksumusest.

Kalipsode hinna kujunemine

Siin saad ülevaate, kui palju kalipsot saad iga kulutatud euro kohta. Info käib Eesti kliimat silmas pidades, kuna meie kogemused pärinevad eelkõige siit. Sõidame veetemperatuuriga 0-20-kraadi. Harva on see kõrgem. Kalipso paksuse soovitused tootjate poolt on hinnangulised. Võttes arvesse tugevat tuult ning pilvi, hakkab mugavuse tase lubatud temperatuurivahemikus kiiresti langema. Loomulikult on osad kangemad ja võivad taluda külma rohkem kui teised. Seetõttu on need lihtsalt soovitused – Sinu sõidukogemus võib olla erinev.

Shorty või soojendussärk

Hoiab keha soojas ja pikendab sõiduaega väga suvistes tingimustes. Soojendussärk on samuti hea kasutamiseks eriti külmadel päevadel (olenevalt soojendussärgi mudelist kas kalipso all või peal).

 

3/2 suvekalipso

Eestis leiab kliima tõttu kasutust pigem harva. Õhukese paksuse tõttu eriti mugav kanda ning riideid vahetada. Mõned kallimad mudelid võivad edukalt asendada ka 4/3 paksusega kalipsode mudeleid.

 

4/3 üleminekumudelid

Täispikk või lühikeste säärte ja pikkade varrukatega kalipso. Eesti suves hea valik. Pakub täiesti piisavalt sooja suvise halva suusailmaga. Kevadel ja sügisel hakkab kiiresti külm.

 

5/3 – 5/4 – 5/4/3 lihtsamad mudelid

Täispikk kalipso, millel on reeglina GBS õmblused (glued and blind stiched). Hoiab eemal 90% veest. Eesti kliimas on see minimaalne valik.

 

5/3 – 5/4 – 5/4/3 soojustatud mudelid ja tuulespordi kalipsod

Võrreldav baasmudeliga, kuid lisatud on soojustuse lahendusi. Näiteks soojenduspaneelid keha jaoks ja paremad sisenemissüsteemid vee sissepääsu takistamiseks. Kasutatakse eriti kiiresti kuivavat neopreeni.

Tuulespordi kalipsod on tehtud spetsiaalselt lohesurfi ja purjelaua jaoks. Omadustelt kõik eelnev ja lisaks palju muud. Väliskiht on tavaliselt mingis ulatuses vett hülgavast materjalist. Selliselt on soojuskaotus läbi tuulejahutuse väiksem. Sääred on varustatud spetsiaalse vee väljalaskesüsteemiga, mis on väga suur eelis lainesurfi jaoks tehtud kalipsode ees. Lainelaual veedavad sõitjad palju aega rinnuli. Lohesurfis ja purjelauas on asi vastupidine – sõitja seisab püsti ja tihti pritsib säärtest vett sisse. Tuulespordi jaoks tehtud kalipsode sääred on varustatud kinnitusrihmadega, mis seda vähendab. Vee väljalaskesüsteem laseb kogunenud vee koheselt välja ja ei teki säärte “paisumist”.

Need on enim müüdavad kalipso mudelid, sest pakuvad parimat tasakaalu hinna, omaduste ja vastupidavuse vahel.

 

 

5/3 – 5/4 – 5/4/3 luksusmudelid

See juba läheb! Nendel kalipsodel on soojustus kõikjal, parimad materjalid ja lõiked. Parimad saadaolevad sisenemissüsteemid hoiavad vee maksimaalsel võimalikul viisil sõitjast eemal. Soovid võimalikult pikalt sõita ja olla soojas ja seda kõike mugavalt? Kuluta see lisaraha ning saad sõitu kõige varem alustada ja kõige hiljem lõpetada.

 

6/5/4 kapuutsiga kalipsod

Kalipsod koos püsivalt külge kinnitatud kapuutsiga. Oma paksuse ja heade tehniliste omaduste pärast sobivad kasutamiseks niikaua kuni vesi on vedel.

 

Kuivülikonnad ehk haalarid

Täielikult veekindlad ja sobivad kasutamiseks kuni jäätumistemperatuurideni. Ülikonna all kandmiseks saab kombineerida erinevaid alusriideid igasuguste ilmastikutingimuste jaoks. Need, kes kasutavad, teavad hinnata kuivülikonna mugavust ja sooja. Maksab rohkem, aga sõiduaeg on kõige pikem. Tuleks valida spetsiaalselt lohesurfiks või purjelauaks tehtud mudel.