Skip to main content

LOHEVARUSTUSE OSTUNÕUANDED

Kui seda loed, siis tõenäoliselt üritad selgust saada, milline lohesurfi varustus on Sinu jaoks õige ja sobiv. See võib olla raske, sest erinevate brändide, lohe kujude, lohelaudade suuruste, trapetsite ehituse ja võõra terminoloogia sisse võib uppuda. Meie soovitus on otsuse tegemisel võimalikult palju uurida eraldi iga huvipakkuva varustuse osa kohta. Meie lehelt leiab palju infot kõigest, mis lohesurfiga seotud ja me täiendame seda pidevalt. Siin soovime välja tuua mõned üldistused, millega arvestada varustuse ostmisel. 

Tee valik enda soovidest ja võimetest lähtuvalt

Lohesurfis on mitmeid sõidustiile. Alates niisama triibutamisest kuni trikkide tegemise, võidu kihutamise ja lainesõiduni. Teiste sõitjate varustus on valitud nende isikliku sõidustiili ja maitse jaoks. Proffide varustus ei sobi alati algajale – see võib olla tehtud spetsiifilise valdkonna jaoks nagu tehnilised trikid või võidusõit. Nõuandeid kuulates püüa uurida, kas pakutav varustus sobib ka Sinu eelistusele ja sõiduoskuste tasemele.

Ära osta enne kui tead, mida täpselt vajad

Juhtub tihti, et inimesed ostavad oma esimese lohesurfi varustuse enne koolitust ja ei tea, mis tingimustes kasutamiseks see mõeldud on. Suveperioodil ei pruugi 7-9m lohe vajadust kuigi tihti olla, kevadel-sügisel küll. Saartel on keskmised tuule tugevused suuremad kui Lõuna-Eestis. On oluline teada, kus ja millal kasutad oma varustust kõige rohkem. Proovi erinevaid lohesid juba koolituse ajal. Vajadusel küsi selle kohta enda instruktorilt. Suvehooajal korraldatakse mitmeid demopäevi, kus erinevad mudelid sõitmiseks täis pumbatud. Tunneta, kuidas erinevad lohed käituvad ja tõmbavad. Jäta meelde, mis Sulle meeldis ja mis mitte. Mitmekesise valikuga surfipood oskab seda infot kasutades soovitada Sinu eelistustele vastavat lohet.

Ära hoia kokku turvavarustuse ja trapetsi pealt

Lohe on suur osa varustuse maksumusest. Raske on veel kalipso, vesti või kiivri peale kulutada. Samas hea kalipso puudumine võib tähendada eriti lühikest sõiduhooaega vees. Vest või kiiver kaitsevad võimalike vigastuste eest. Sobimatu kiiver võib segada nägemist. Kohmakas vest ei ole parim valik liikuvuse tagamiseks. Seega peavad need turvalisuse suurendamiseks olema ja samas ka laitmatult sobima.

Investeeri korralikku trapetsisse. Hinnavahe odavamate mudelite ja kõrgema otsa trapetsite vahel on suurusjärgus 100 eurot. Trapets on puhver Sinu keha ja lohe vahel, seega õige istuvus on ülioluline. See on otsene investeering Sinu enda mugavusse ja selja tervisesse.

Vana või teise spordi varustus reeglina ei sobi

Vana (wake) veelaud teeb lohesurfi õppimise ainult raskemaks. Selle uimede asetus, laua kuju ja sidemed ei ole tavalise lohesurfi õppimiseks sobivad. Enamus veelaudasid vajab rohkem jõudu, et õigesti vee peal liikuma saada. Alustaja jaoks on jalgade saabastesse asetamine ja lohe juhtimine liiga raske. Edasijõudnud sõitjad kasutavad saapaid, kuid nemad on juba arendanud väga hea lohe juhtimise oskuse. Uus lohesurfi trapets on väga erinev vanadest purjelaua trapetsitest. Need võivad mõningal määral sarnased välja näha, kuid on mõeldud erinevate jõudude ja tõmbesuundade vastuvõtmiseks. Lohede turvasüsteemid, veestardi omadused, stabiilsus ja tuuleulatus on tohutult paranenud võrreldes kümme aastat tagasi valitsenud olukorraga. Lõppude-lõpuks soovid lohesurfiga tegeleda fantastiliste elamuste pärast, eks? See sõltub paljuski varustusest, mida kasutad.

Ära mõtle üle

Kaasaegsete lohede sooritusvõime ja tehnilised lahendused on viimase peal. Kui tegemist on kvaliteetse brändi toodanguga koos garantiiga, siis võid ennast kindlalt tunda. Praegu on suurepärane aeg olla lohesurfar, sest varustuse valik on tõesti hea! Seetõttu ei ole lohe ostmisel vaja minna ülemäära tehniliseks ja kõike viimse detailini pähe õppida. Vali lohe, mis on tehtud Sinu sõidustiili jaoks. Alustajale sobib suurepäraselt freeride-suunitlusega lohe ja -laud. Nii ei saa eksida. Uued lohed ja turvasüsteemid on teinud lohesurfi kättesaadavaks peaaegu igaühele. Lohesurf on elustiil!